Az átutalás olyan elektronikus (készpénz nélküli) fizetési mód, mely során a bankot megbízzuk egy meghatározott összeg elküldésével. Azt, akinek küldjük a pénzt, kedvezményezettnek nevezzük.
Az utaláshoz általában meg kell adnunk a kedvezményezett nevét, számlaszámát és a küldeni kívánt összeget. 2020. márciusától az azonnali átutalási rendszer indulásával lehetőség van másodlagos azonosító rögzítésére is, amely számlaszám helyett azonosítja be a számla címzettjét.
Másodlagos azonosító lehet
- mobiltelefonszám
- e-mail cím
- adószám
- adóazonosító jel
A másodlagos azonosítók használatát minden évben meg kell erősítened a bankod felé.
A korábbi átutalási rendszert váltó azonnali fizetési rendszerben (afr) az átutalások már nem csak a banki munkaidőben, hanem a hét minden napján 24 órában teljesülnek, a címzett az összeget maximum 5 másodperc alatt megkapja.
Az azonnali fizetési rendszerben maximum 10 millió forint utalható, csak belföldi átutalásra és csak forint átutalásra használható. Fontos, hogy afr átutalást csak a netbankon vagy mobilbankon keresztül kell kezdeményezni. A lakossági átutalások automatikusan ebben a rendszerben bonyolódnak, a cégeknek általában külön kérniük kell, hogy az átutalást az afr rendszerben teljesítse a bank. A 10 millió forint feletti és alapesetben a vállalati átutalások a hagyományos átutalási rendszerben, munkanapokon reggel 8 és délután 5 óra között 1-1,5 órás intervallumokban teljesülnek.
Átutalást bankfiókban, telebankon, videobankon, valamint net- és mobilbankon keresztül is indíthatunk. Ezeknek eltérő költségei vannak - a legdrágább a fióki utalás díja.
Az átutalásokat itthon ezen felül tranzakciós illeték terheli. Ennek mértéke 3 ezrelék, maximum 6000 forint. A 20 ezer forint alatti afr átutalások illetékmentesek.
Tájékozódj az aktuális átutalási díjakról a bankszámla-kalkulátorunkban!