A Falusi CSOK keretében igényelhető összegek 2024. január 1-től megnövekedtek, egységesen 1-4-15 millió forintos támogatásra van lehetőség gyermekszám függvényében használt és új lakóingatlan vásárlására egyaránt. A vissza nem térítendő támogatást akár már a kérelem beadása után 30 nappal meg lehet kapni.
Add meg adataidat és a money.hu partnere, a Money Network Kft. bankfüggetlen szakértője fog hívni téged, hogy segítsen a CSOK-kal kapcsolatos jogosultsági és igénylési kérdéseidben, illetve akár a teljes ügyintézésben.
A Falusi CSOK-ot felhasználhatjátok egyrészt új építésű egylakásos lakóépület megvásárlásához, illetve használt ingatlan vásárláshoz, azzal a feltétellel, hogy ezzel együtt korszerűsítés és/vagy bővítés is történik az ingatlanon. Igénybe vehetitek ugyanakkor csak korszerűsítésre és bővítésre is a már meglévő ingatlanon.
Fontos, hogy a támogatást csak akkor igényelhetitek, ha az ingatlan a preferált kistelepülések egyikén helyezkedik el.
Az igénylés menete viszonylag egyszerű, de fontos, hogy tisztában legyetek a feltételekkel, mielőtt belevágtok és beadjátok a kérelmet valamelyik pénzintézethez.
Nézzük meg, hogy melyek a Falusi CSOK igénylésének főbb feltételei és lépései.
Ki jogosult Falusi CSOK-ra 2024-ben?
Először is meg kell felelnetek az előírt személyi feltételeknek:
- Igényelhetitek a támogatást élettársi kapcsolatban, házastársakként, de egyedülálló szülőként is. Az életkorotok nem számít, amennyiben már meglévő gyermek után szeretnétek kérni a Falusi CSOK-ot. Amennyiben előre vállaltok gyereket, akkor alapkritérium a házasság és az is, hogy az egyik igénylő 40 év alatti legyen.
- Eltartott gyermek után vehető igénybe a támogatás, aki még nem töltötte be a 25. életévét és egy háztartásban él veletek.
- Az elvárt minimum TB jogviszony 2 év
- Nem lehet 5000 Ft-ot meghaladó NAV tartozásotok, illetve a büntetett előélet is kizáró ok.
Milyen ingatlanra vehető igénybe a Falusi CSOK támogatás?
Előírások vonatkoznak a Falusi CSOK-kal vásárolt, vagy korszerűsített ingatlanra is. Az ingatlan hasznos alapterülete a meglévő és vállalt gyerekszámtól függ.
Az előírás használt lakás vonatkozásában:
- Minimum 40 nm 1 gyermek esetén
- Minimum 50 nm 2 gyermek esetén
- Minimum 60 nm 3 gyermek esetén
Ház esetén:
- Minimum 70 nm 1 gyermekkel
- Minimum 80 nm 2 gyermekkel
- Minimum 90 nm 3 gyermekkel
A gyermekek megszületésének határideje: 1 gyermek esetén 4 év, 2 gyermeknél 8 év, 3 gyermek esetén 10 év.
Bővítés esetén a lakás hasznos alapterületének legalább egy lakószobával kell bővülnie, valamint mind bővítés, mind pedig a korszerűsítés kapcsán az előre benyújtott költségvetést a hitelintézetnek el kell fogadnia.
Használt lakás vásárlás egyidejű bővítéssel és/vagy korszerűsítéssel | Meglévő használt lakás korszerűsítése | Meglévő használt lakás bővítése vagy bővítése-korszerűsítése | Új egylakásos lakóépület vásárlása, építése | |
---|---|---|---|---|
1 gyermekre | 1.000.000 Ft | 600.000 Ft | 600.000 Ft | 1.000.000 Ft |
2 gyermekre | 4.000.000 Ft | 2.000.000 Ft | 2.000.000 Ft | 4.000.000 Ft |
3 vagy több gyermekre | 15.000.000 Ft | 7.500.000 Ft | 7.500.000 Ft | 15.000.000 Ft |
Az igénylés folyamata
A Falusi CSOK támogatás igényléséhez nem muszáj hitelfelvételnek kapcsolódnia, noha az összegek a gyakorlatban a legtöbb esetben nem elegendőek az ingatlan cél megvalósításához. A támogatást - abban az esetben is, ha kölcsönre nincsen szükség - egy választott pénzintézeten keresztül tudjátok megigényelni.
- Pénzintézet kiválasztása: A támogatás jogosultsági feltételeiről történő tájékozódást követően ki kell válasszatok egy pénzintézetet, ahol lehetséges a Falusi CSOK igénylés, ugyanis korántsem minden pénzintézetnél elérhető. Mind a feltételeknek való megfelelés kapcsán, mind pedig a bankválasztásban segítségetekre lehet egy tapasztalt hitelszakértő.
- Dokumentumok összegyűjtése: Az igényléshez szükség lesz különböző dokumentumokra, mindezek összegyűjtése után indíthatjátok el a folyamatot a kiválasztott bankban. A szükséges dokumentumokról részletesen ebben a cikkünkben írtunk.
- Elbírálás: A kérelmet a bank lakásvásárlás esetén a benyújtás napját követő 30 napon belül, lakás építése vagy bővítése esetén 60 napon belül bírálja el.
- Szerződéskötés: Pozitív bírálat esetén megköthetitek a támogatási szerződést a bankban.
- Folyósítás: A támogatás folyósítása a támogatási szerződés megkötését követően lakás vásárlása esetén egy összegben történik, míg bővítés, korszerűsítés, építés esetén a készültségi fokkal arányosan utólag kerül sor a folyósításra. A pénzt az általatok megjelölt bankszámlára utalják, mely ingatlanvásárlás esetén az eladónak az adásvételi szerződésben feltüntetett bankszámlája, bővítés, korszerűsítés esetén pedig az igénylő bankszámlája.
Amennyiben korszerűsítés a cél, úgy az igénylési folyamat részeként a költségvetést is be kell nyújtanotok a pénzintézetnek, az erről szóló cikkünkben mindent elmagyarázunk.
Fontos tisztában lennetek azzal, hogy a Falusi CSOK igénybevétele esetén, a támogatással érintett ingatlanra a Magyar Állam javára 10 évre szóló elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre.
Kötelesek vagytok a családi otthonteremtési kedvezmény folyósított összegét a Ptk. szerinti kamat 3 százalékponttal megemelt mértékének megfelelő késedelmi kamattal növelten visszafizetni, ha az állam javára bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom fennállása alatt a kölcsön igénybevételével érintett
- lakás lebontásra kerül – kivéve, ha a bontás természeti katasztrófa miatt vált szükségessé,
- elidegenítitek vagyis eladjátok,
- lakás nem a ti és azon kiskorú gyermeke(i)tek életvitelszerű bentlakását is magában foglaló lakóhelyül szolgál, akire tekintettel a támogatást igénybe vettétek,
- lakás használatát harmadik személynek átengeditek, azon használati vagy haszonélvezeti jogot alapítanak, vagy
- lakást a lakáscéltól eltérően hasznosítjátok.
Milyen költségekkel jár az igénylés?
A Falusi CSOK igénylésnek akkor is vannak járulékos költségei, ha nem történik hitel igénylése a támogatás felvétele mellett. Ezek a költségek nem közvetlenül a támogatáshoz kapcsolódó díjak, hanem a támogatás céljával összefüggésben merülnek fel.
Az alábbi - elsősorban ingatlanvásárláshoz kapcsolódó - díjakkal kell kalkulálnotok: :
- Bírálati díj: az igényelt támogatás összegének 1,5%-a, maximum 30 000 Ft.
- Értékbecslési díj: 45.000-60.000 Ft
- Helyszíni szemle díja: 25.000-35.000 Ft/alkalom
- Tulajdoni lap: 3000 Ft
- Térképmásolat: 3000 Ft.
Az adásvételhez kapcsolódó egyéb költségek:
- ügyvédi költség
- földhivatali illeték
Jó hír azonban, hogy a vagyonszerzési illeték teljes mértékben elengedésre kerül, amennyiben Falusi CSOK támogatás segítségével vásároltok ingatlant (függetlenül az ingatlan vételárától). Falusi csok segítségével történő korszerűsítés esetén pedig költségvetésben szereplő bekerülési költség megfizetéséhez adó-visszatérítési támogatást igényelhettek. Összege megegyezik a munkálatokhoz megvásárolt anyagok és igénybe vett szolgáltatások számlájában feltüntetett ÁFA összegével, de maximálisan 5 millió forint.
Hol érhető el jelenleg a Falusi CSOK támogatás?
Jelenleg Falusi CSOK támogatásért négy pénzintézethez fordulhattok:
- OTP Bank
- Erste Bank
- MBH Bank
- K&H Bank
Ezekben a bankokban a Falusi CSOK mellé igényelhető támogatott CSOK hitel is, melynek maximális összege 10 millió, illetve 15 millió forint lehet.
A támogatás ugyanakkor a magasabb összegű CSOK Plusszal is kombinálható, ebben az esetben azonban meg kell felelnetek a kamattámogatott hitel feltételeinek is, mint például a házasság és a gyermekvállalás.
Ugyanakkor bármilyen támogatott hitelre is van szükség a legfontosabb, hogy hitelképesek legyetek. Ennek előzetes felmérésében és a teljes hitelügyintézésben javasoljuk, hogy vegyetek igénybe díjmentes hitelszakértői segítséget.